zaprasza
na spotkanie z cyklu
CZAS KULTURY W ZACHĘCIE
Sztuka (na) ulicy
Pretekstem do zorganizowania tego spotkania jest nowy numer „Czasu Kultury” (1/2008) zatytułowany Ulica, ale też projekt Inne miasto, inne życie realizowany w Małym Salonie „Zachęty” przez Benjamina Cope i Joannę Sokołowską. Wraz z zaproszonymi gośćmi chcemy zastanowić się nad znaczeniem sztuki dla kreowania miejskiej przestrzeni publicznej. Dyskusja skupi się na kilku problemach: motywów, dla których działania artystyczne w mieście są podejmowane; form, jakie one przyjmują; skuteczności tych działań. Zastanowi się też nad problemem funkcjonowania „sztuki (na) ulicy” w muzeum/galerii/Internecie.
W spotkaniu prowadzonym przez Agatę Jakubowską (Czas Kultury, Poznań/ Warszawa) i Benjamina Cope (Zachęta, Warszawa) wezmą udział:
Aleksandra Jach ( Ha!art, Kraków)
Marek Krajewski (Instytut Socjologii UAM, Poznań)
Jarosław Lubiak (Muzeum Sztuki, Łódź)
Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa)
14 kwietnia 2007 (poniedziałek) godz. 18.00
sala kinowa, wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół
wstęp wolny
Zachęta Narodowa
4 komentarze:
Projekt WE GO FAR BEYOND jest rozwinięciem idei, która stała za WE CAME FROM BEYOND (15 - 23 listopada 2007, Galeria STARTER, Poznań). W listopadzie zeszłego roku uczestnicy WCFB mieli za zadanie wykorzystać swoje doświadczenia w działaniu w przestrzeni publicznej i zbudować nowy, spójny, ekosystem w obrębie opustoszałego mieszkania, w którym mieści się Galeria STARTER. Powstała realizacja, gdzie osobiste doświadczenia poszczególnych autorów, mieszały się z umiejętnym czytaniem przestrzeni galerii. Wyciągnęli oni na światło dzienne potencjalne opowieści tego konkretnego mieszkania. WE GO FAR BEYOND pójdzie w innym kierunku, poza znaną konwencję, gdzie jednocześnie będzie penetrować autonomiczne obszary potrzeby twórczej kreacji.
WE GO FAR BEYOND nie będzie wystawą w klasycznym znaczeniu tego słowa. Nie odbędzie się żaden wernisaż, nie zostaną wyznaczone godziny zwiedzania. Nie będzie jednego miejsca, w którym będą realizowane poszczególne projekty, a publiczność będzie przypadkowa (chociaż nikt z oglądających nie będzie wiedział, że ma akurat do czynienia z projektem WGFB). Zaproszeni twórcy mają nieograniczoną przestrzeń i czas dla realizowania swoich pomysłów, a jedynym założeniem jest aby próbować znaleźć uzasadnienie każdego elementu realizacji. Jeżeli któryś projektów zakłada obecność publiczności, to ma to swoje uzasadnienie.
O ile WCFB było projektem dotykającym konkretnej przestrzeni i możliwości jej odczytywania, o tyle WGFB nie zakłada żadnego konkretnego miejsca, jest raczej próbą stworzenia przestrzeni nowej; twórczą kreacją rzeczywistości, gdzie ważność projektów nie musi przejawiać się we wpływie na kogokolwiek. O ile WCFB było eksplozją pomysłów na małej przestrzeni, w krótkim czasie (mimo, że eksplodowanie raczej rozsadza), o tyle WGFB ma być implozją na dużej przestrzeni, rozciągniętą w czasie. Projekt WGFB będzie traktować o przestrzeni, ale o nieokreślonej lokalizacji, o przestrzeni anektowanej przez współtwórców projektu. We wrześniu 2008 zostanie wydana książka, która podsumuje i opisze obydwa projekty.
*projekty realizowane w ramach WGFB odbywać się będą przez cały czerwiec 2008, w różnych miejscach w Polsce, większość w Poznaniu. Nie odbędzie się żaden wernisaż, ani nie zostanie podane do publicznej wiadomości, gdzie i kiedy owe projekty zostaną zrealizowane. Jedynym wydarzeniem WGFB, ogólnie dostępnym dla publiczności, będzie występ zespołu KISS AKABUSI.
jeszcze najważniejsze :
WE GO FAR BEYOND
Czerwiec 2008*
Uczestnicy:
Hubert Czerepok & Maja Wolna
Łukasz Jastrubczak
KISS AKABUSI(Infinite Livez, Dj Dysu, Boliwia Neutron Bomb) - 12 czerwca, godz. 21:00, Galeria Miejska Arsenał, Poznań.
Olivier Kosta-Théfaine
Luks Piekut
Piotr Sakowski
Przemysław Sanecki
Konrad Smoleński
Kurator:
Honza Zamojski - honza.zamojski@gmail.com, +48 880 861 810, www.starter.org.pl
Prześlij komentarz