piątek, 30 maja 2008

Dom dla mieszkańca Warszawy















Szkic do „Domu dla mieszkańca Warszawy”, Michael Cooke




Zachęta, Sala Kinowa, 2 czerwca, 18.00

W ramach wystawy „Inne miasto, inne życie” zapraszamy na prezentację projektów studentów Wydziału Architektury Uniwersytetu w Edynburgu „Dom dla mieszkańca Warszawy” (w ramach projektu "Tracking the city") i dyskusję dotyczącą przestrzeni architektonicznej Warszawy.

Od października 2007 studenci Wydziału Architektury Uniwersytetu w Edynburgu pracują nad projektem dla Warszawy, którego tematem jest „post-socjalistyczna urbanistyka i jej historia materialna”. W ciągu dwuletniego programu opracują nowe propozycje architektoniczne dla miasta, korzystając z różnych metod, sięgających skalą od strategii urbanistycznych po detale budowlane.

Idea pedagogiczna „Domu dla mieszkańca Warszawy” polega na umożliwieniu studentom znalezienia silnego punktu zaczepienia dla pracy nad większymi interesującymi ich obszarami miasta. Małe projekty stanowią etap w rozwijaniu przestrzennych, materialnych i programowych idei w odniesieniu do konkretnych miejsc. Mimo, że prace te są niewielkie, mają w sobie duży potencjał skonstruowania perspektywy, w której zwykłe rzeczy mogą się ujawnić inaczej i w której odkryć można migotliwy, zmienny obraz innego miasta i innego życia.

Spotkanie poprowadzą Ella Chmielewska i Mark Dorrian, autorzy projektu pedagogicznego i badawczego „W poszukiwaniu miasta”, realizowanego na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Edynburgu. Projekt ten skoncentrowany jest na zagadnieniach praktyki twórczej, konstruowania wiedzy i performatywności. W czasie spotkania Jie Shen, Michael Cooke, Sarah Price and Mathew Ozga-Lawn przedstawią multimedialne prezentacje swoich projektów, które staną się punktem wyjścia dla dyskusji dotyczącej zarówno pedagogiki architektonicznej, jak i przestrzeni miejskiej w Warszawie.

Spotkanie w języku angielskim / dyskusja tłumaczona dla zainteresowanych

Projekty studentów można oglądać na wystawie Inne miasto, inne życie

partner projektu Tracking the city (w ramach the Creative Cities) British Council

Brak komentarzy: